Auktion 131
Auktion 131 skriftlig auktion
Sidste frist for afgivelse af skriftlige bud er Lørdag d. 07 - 12 - 2024 kl. 22.
Af Uffe Bek Pedersen
Dansk Fragt- og Banemærkeklub afholder auktion (anvisningssalg) over nedenstående materiale.
Det er kun medlemmer af Dansk Fragt- og Banemærkeklub der kan byde og bud sendes til Uffe Bek Pedersen, Trekronervej 8, 8930 Randers, eller pr. mail til uffebekpedersen@gmail.com
Til hammerslagsprisen lægges 10 % i salær til klubben. Desuden betaler køberen evt. porto og forsendelsesudgifter.
NY SERVICE fra anvisningslederen: Medlemmer af Dansk Fragt- og Banemærkeklub kan på mail til anvisningsleder bede om scan af lot nr. som så leveres elektronisk. Hvis det skal sendes som brev betales porto til klubbens konto 5325 (000)0242467.
NB: De skriftlige bud skal være delelige med 5 eller 10 op til 100 kr. - herefter er det 10 kr.!!
Hvis der er flere med samme bud, er det den, der byder først, der har buddet.
Lot nr. | Billede | Beskrivelse | Start pris |
1. |
1 stk. HTJ nr. 37. Ubrugt. Intakt gummiering
Se større billede |
20 kr. |
2. |
1 stk. HTJ nr. 32a Ubrugt. Intakt gummiering
Se større billede |
20 kr. |
3. |
2 stk. OHJ nr. 66a og 66b Ubrugte. Intakt gummiering
Se større billede |
40 kr. |
4. |
1 stk. HVJ nr. 15a. Ubrugt. Intakt gummiering
Se større billede |
20 kr. |
5. |
1 vandret parstykke af HVJ nr. 13a. Ubrugt intakt gummiering
Se større billede |
25 kr. |
6. |
1 stk. OHJ nr. 65b. Ubrugt. Intakt gummiering
Se større billede |
20 kr. |
7. |
1 stk. NPMB nr. 9. Vandret parstykke. Utakket. Hængselrest
Se større billede |
80 kr. |
8. |
6 stk. KEJ Kolding Egtved. Nr. 2-3-5-6-8-og 21
Se større billede |
80 kr. |
9. |
1 stk. KEJ nr. 10. Ubrugt Intakt gummiering
Se større billede |
40 kr. |
10. |
7 stk. fra SB Skagensbanen nr. 2-4-4A-5-10-12-13 alle ubrugte. Hængselrester
Se større billede |
60 kr. |
11. |
1 Stk. HTJ nr. 37 flot stemplet "Holbæk st. 10 okt. 1968 D.S.B.".
Se større billede |
30 kr. |
12. |
1 Stk. Hel ark af HTJ nr. 54
Se større billede |
40 kr. |
13. |
1 Stk. Hel ark af HTJ nr. 24 a-d.
Se større billede |
100 kr. |
14. |
1 stk. Hel ark af HTJ nr. 18
Se større billede |
50 kr. |
15. |
Pænt skrift "Om Dampbådene på Odense Aa og Odense Aafart" af Kristian Klitgaard. Format A4, 12 sider, 2007
Se større billede |
20 kr. |
16. |
1 stk. OHJ NR. 50 Med perfin "BT". Ubrugt. Intakt gummiering
Se større billede |
40 kr. |
17. |
2 stk. Haderslev Amt. Nr. 1 og 3. Begge luxusstemplet i Rødding i 1920 og 1922
Se større billede |
90 kr. |
18. |
3 stk. Haderslev Amt. Nr. 2 stemplet Toftlund, Nr. 4 ustemplet. Nr. 6 Stemplet Jels
Se større billede |
90 kr. |
19. |
3 stk. Haderslev Amt. Nr. 13 ustemplet, nr. 14 luksus stemplet Skodborg 1922, og nr. 16 stemplet Christiansfeld
Se større billede |
90 kr. |
20. |
1 stk. Haderslev Amt nr. 8 stemplet.
Se større billede |
50 kr. |
21. |
6 stk. Haderslev Amt. 3 stk. nr. 33a i farvevarianter, 1 nr. 34, 1 nr. 35, 1 nr. 36. Alle stemplere. Varieret kvalitet
Se større billede |
30 kr. |
22. |
1 stk. Expres Pakke Kort fra ABA med 2 stk. E2 flot stemplet Sønderborg Godsekspedition
Se større billede |
40 kr. |
23. |
1 stk. Expres Pakke Kort fra ABA med 1 stk. E5 flot stemplet i Augustenborg 1923
Se større billede |
40 kr. |
24. |
1 stk. HHJ nr. 9. Flot stemplet "7 sep. 03 Skive DSB – J.F."!!!!
Se større billede |
80 kr. |
25. |
1 stk. kuvert med tekst "Kan kun anvendes til Efterkravsforsendelser" og regnskab. Sendt fra Aarhus til Malling brugs og påført 4 stk. HHJ mærker. 2 stk. 20c og 2 stk. F2cb. Alle stemplet Malling
Se større billede |
50 kr. |
26. |
1 stk. kuvert som auk. nr. 25 sendt fra Skanderborg til Hammel og påført 2 stk. AHTJ nr. 36 stemplet Hammel 1943
Se større billede |
50 kr. |
27. |
Rigtig spændende fragtbrev fra "Fynske privatbaner" på en forsendelse patroner fra Dansk Ammunitionsfabrik, Otterup til en købmand i Hadsten!! Men på sat 2 mærker fra AHTJ nr. 29 og 35 og stemplet Hadsten 1939.??? Se større billede |
70 kr. |
28. |
1 stk. "Dampbåden Holbæk" 10 øre. Defekt! mangler lidt af hjørne i nordvest.
Se større billede |
20 kr. |
29. |
1 stk. hel ark fra HFHJ nr. 126a
Se større billede |
30 kr. |
30. |
1 stk. hel ark fra Banestyrelsen. "En ny virksomhed på banen" 4 mærker fra 1997
Se større billede |
20 kr. |
31. |
1 stk. hel ark fra HHJ nr. 29 a-b
Se større billede |
30 kr. |
32. |
12 stk. dobbeltstriber fra LNJ i alt 120 mærker. Nr.137-138-147-148-149-151-152-153-154-156-157-158.
Se større billede |
30 kr. |
33. |
Oprydning i Horsens privat hel ark. 5x nr. 6, 1x nr45, 3x46, 3x R22 og 4x R24 i alt 15 hel ark.
Se større billede |
50 kr. |
34. |
2 stk. fra VNTJ nr. 11 og 14. begge stemplet i S. Bork
Se større billede |
80 kr. |
35. |
Oprydning i HHJ hel ark. 3x F6(50stk), og 1x F3g(25stk).
Se større billede |
20 kr. |
36. |
Fint hæfte "Museumsbanen plan 88" 58 siders indgående beskrivelse af Museumsbanens stilling og planer.
Se større billede |
25 kr. |
37. |
Originalt hæfte. "Rejs ud med DSB" fra 1932 med interessant beskrivelse af udflugtstog og ture. Hele landet
Se større billede |
60 kr. |
38. |
Originalt hæfte. "Hvad man ser fra toget" København – Kalundborg fra 1906. Interessant kort medfølger
Se større billede |
40 kr. |
39. |
Spændende samling af DSB mærker 22 stk. Alle stemplet på bilekspeditioner. Eksempel på Billund, Skødstrup, Augustenborg, Løgstrup og flere Se større billede |
40 kr. |
40. |
Pæn samling fra NPMB. Nr. 58-59a-59b-60-61-62-63-64-65-66-67-68-69. Alle stemplede i varieret kvalitet
Se større billede |
90 kr. |
41. |
Følgeseddel fra TFJ (Form. Nr. 105) påsat 1 stk. TFJ nr. 13 og luksus stemplet i Frøstrup. 1922. Tog. 84
Se større billede |
80 kr. |
42. |
2 stk. Efterkravsmærke fra TFJ. Ubrugte. Det ene med en lille fejl i trykket. I katalog angivet som x mærke
Se større billede |
110 kr. |
43. |
1 stk. parstykke af SKRJ nr.41 med begge varianter a-b.
Se større billede |
60 kr. |
44. |
Spændende lille hæfte med Abonnementsbillet til SKRJ, men overstemplet Randers Hadsund jernbane!!! I alt 10 abonnemtsbilletter med stamme, oprindelig lavet til 12 ture, men to ture er klippet væk!!!
Se større billede |
50 kr. |
45. |
2 stk. mærker fra SB nr. 44d og 45a. Oprindelig banemærke der er overtryk til rutebilmærker og atter tilbage trykt til banemærker.
Se større billede |
60 kr. |
46. |
11 Rutebilmærker fra SB. Nr.R1a-R2-R3-R4a-R5a-R5Ac-R6d-R7d-R9k-R9l-R10a. Alle ubrugte.
Se større billede |
120 kr. |