Auktion 131

Auktion 131 skriftlig auktion
Sidste frist for afgivelse af skriftlige bud er Lørdag d. 07 - 12 - 2024 kl. 22.

Af Uffe Bek Pedersen

Dansk Fragt- og Banemærkeklub afholder auktion (anvisningssalg) over nedenstående materiale.
Det er kun medlemmer af Dansk Fragt- og Banemærkeklub der kan byde og bud sendes til Uffe Bek Pedersen, Trekronervej 8, 8930 Randers, eller pr. mail til uffebekpedersen@gmail.com

Til hammerslagsprisen lægges 10 % i salær til klubben. Desuden betaler køberen evt. porto og forsendelsesudgifter.

NY SERVICE fra anvisningslederen: Medlemmer af Dansk Fragt- og Banemærkeklub kan på mail til anvisningsleder bede om scan af lot nr. som så leveres elektronisk. Hvis det skal sendes som brev betales porto til klubbens konto 5325 (000)0242467.

NB: De skriftlige bud skal være delelige med 5 eller 10 op til 100 kr. - herefter er det 10 kr.!!
Hvis der er flere med samme bud, er det den, der byder først, der har buddet.

Lot nr.BilledeBeskrivelseStart pris
1.
Billede af aktions lot 404
1 stk. HTJ nr. 37. Ubrugt. Intakt gummiering
Se større billede
20 kr.
2.
Billede af aktions lot 405
1 stk. HTJ nr. 32a Ubrugt. Intakt gummiering
Se større billede
20 kr.
3.
Billede af aktions lot 406
2 stk. OHJ nr. 66a og 66b Ubrugte. Intakt gummiering
Se større billede
40 kr.
4.
Billede af aktions lot 407
1 stk. HVJ nr. 15a. Ubrugt. Intakt gummiering
Se større billede
20 kr.
5.
Billede af aktions lot 408
1 vandret parstykke af HVJ nr. 13a. Ubrugt intakt gummiering
Se større billede
25 kr.
6.
Billede af aktions lot 409
1 stk. OHJ nr. 65b. Ubrugt. Intakt gummiering
Se større billede
20 kr.
7.
Billede af aktions lot 410
1 stk. NPMB nr. 9. Vandret parstykke. Utakket. Hængselrest
Se større billede
80 kr.
8.
Billede af aktions lot 411
6 stk. KEJ Kolding Egtved. Nr. 2-3-5-6-8-og 21
Se større billede
80 kr.
9.
Billede af aktions lot 412
1 stk. KEJ nr. 10. Ubrugt Intakt gummiering
Se større billede
40 kr.
10.
Billede af aktions lot 413
7 stk. fra SB Skagensbanen nr. 2-4-4A-5-10-12-13 alle ubrugte. Hængselrester
Se større billede
60 kr.
11.
Billede af aktions lot 414
1 Stk. HTJ nr. 37 flot stemplet "Holbæk st. 10 okt. 1968 D.S.B.".
Se større billede
30 kr.
12.
Billede af aktions lot 415
1 Stk. Hel ark af HTJ nr. 54
Se større billede
40 kr.
13.
Billede af aktions lot 416
1 Stk. Hel ark af HTJ nr. 24 a-d.
Se større billede
100 kr.
14.
Billede af aktions lot 417
1 stk. Hel ark af HTJ nr. 18
Se større billede
50 kr.
15.
Billede af aktions lot 418
Pænt skrift "Om Dampbådene på Odense Aa og Odense Aafart" af Kristian Klitgaard. Format A4, 12 sider, 2007
Se større billede
20 kr.
16.
Billede af aktions lot 419
1 stk. OHJ NR. 50 Med perfin "BT". Ubrugt. Intakt gummiering
Se større billede
40 kr.
17.
Billede af aktions lot 420
2 stk. Haderslev Amt. Nr. 1 og 3. Begge luxusstemplet i Rødding i 1920 og 1922
Se større billede
90 kr.
18.
Billede af aktions lot 421
3 stk. Haderslev Amt. Nr. 2 stemplet Toftlund, Nr. 4 ustemplet. Nr. 6 Stemplet Jels
Se større billede
90 kr.
19.
Billede af aktions lot 422
3 stk. Haderslev Amt. Nr. 13 ustemplet, nr. 14 luksus stemplet Skodborg 1922, og nr. 16 stemplet Christiansfeld
Se større billede
90 kr.
20.
Billede af aktions lot 423
1 stk. Haderslev Amt nr. 8 stemplet.
Se større billede
50 kr.
21.
Billede af aktions lot 424
6 stk. Haderslev Amt. 3 stk. nr. 33a i farvevarianter, 1 nr. 34, 1 nr. 35, 1 nr. 36. Alle stemplere. Varieret kvalitet
Se større billede
30 kr.
22.
Billede af aktions lot 425
1 stk. Expres Pakke Kort fra ABA med 2 stk. E2 flot stemplet Sønderborg Godsekspedition
Se større billede
40 kr.
23.
Billede af aktions lot 426
1 stk. Expres Pakke Kort fra ABA med 1 stk. E5 flot stemplet i Augustenborg 1923
Se større billede
40 kr.
24.
Billede af aktions lot 427
1 stk. HHJ nr. 9. Flot stemplet "7 sep. 03 Skive DSB – J.F."!!!!
Se større billede
80 kr.
25.
Billede af aktions lot 428
1 stk. kuvert med tekst "Kan kun anvendes til Efterkravsforsendelser" og regnskab. Sendt fra Aarhus til Malling brugs og påført 4 stk. HHJ mærker. 2 stk. 20c og 2 stk. F2cb. Alle stemplet Malling
Se større billede
50 kr.
26.
Billede af aktions lot 429
1 stk. kuvert som auk. nr. 25 sendt fra Skanderborg til Hammel og påført 2 stk. AHTJ nr. 36 stemplet Hammel 1943
Se større billede
50 kr.
27.
Billede af aktions lot 430
Rigtig spændende fragtbrev fra "Fynske privatbaner" på en forsendelse patroner fra Dansk Ammunitionsfabrik, Otterup
til en købmand i Hadsten!! Men på sat 2 mærker fra AHTJ nr. 29 og 35 og stemplet Hadsten 1939.???
Se større billede
70 kr.
28.
Billede af aktions lot 431
1 stk. "Dampbåden Holbæk" 10 øre. Defekt! mangler lidt af hjørne i nordvest.
Se større billede
20 kr.
29.
Billede af aktions lot 432
1 stk. hel ark fra HFHJ nr. 126a
Se større billede
30 kr.
30.
Billede af aktions lot 433
1 stk. hel ark fra Banestyrelsen. "En ny virksomhed på banen" 4 mærker fra 1997
Se større billede
20 kr.
31.
Billede af aktions lot 434
1 stk. hel ark fra HHJ nr. 29 a-b
Se større billede
30 kr.
32.
Billede af aktions lot 435
12 stk. dobbeltstriber fra LNJ i alt 120 mærker. Nr.137-138-147-148-149-151-152-153-154-156-157-158.
Se større billede
30 kr.
33.
Billede af aktions lot 436
Oprydning i Horsens privat hel ark. 5x nr. 6, 1x nr45, 3x46, 3x R22 og 4x R24 i alt 15 hel ark.
Se større billede
50 kr.
34.
Billede af aktions lot 437
2 stk. fra VNTJ nr. 11 og 14. begge stemplet i S. Bork
Se større billede
80 kr.
35.
Billede af aktions lot 438
Oprydning i HHJ hel ark. 3x F6(50stk), og 1x F3g(25stk).
Se større billede
20 kr.
36.
Billede af aktions lot 439
Fint hæfte "Museumsbanen plan 88" 58 siders indgående beskrivelse af Museumsbanens stilling og planer.
Se større billede
25 kr.
37.
Billede af aktions lot 440
Originalt hæfte. "Rejs ud med DSB" fra 1932 med interessant beskrivelse af udflugtstog og ture. Hele landet
Se større billede
60 kr.
38.
Billede af aktions lot 441
Originalt hæfte. "Hvad man ser fra toget" København – Kalundborg fra 1906. Interessant kort medfølger
Se større billede
40 kr.
39.
Billede af aktions lot 442
Spændende samling af DSB mærker 22 stk. Alle stemplet på bilekspeditioner. Eksempel på Billund, Skødstrup,
Augustenborg, Løgstrup og flere
Se større billede
40 kr.
40.
Billede af aktions lot 443
Pæn samling fra NPMB. Nr. 58-59a-59b-60-61-62-63-64-65-66-67-68-69. Alle stemplede i varieret kvalitet
Se større billede
90 kr.
41.
Billede af aktions lot 444
Følgeseddel fra TFJ (Form. Nr. 105) påsat 1 stk. TFJ nr. 13 og luksus stemplet i Frøstrup. 1922. Tog. 84
Se større billede
80 kr.
42.
Billede af aktions lot 445
2 stk. Efterkravsmærke fra TFJ. Ubrugte. Det ene med en lille fejl i trykket. I katalog angivet som x mærke
Se større billede
110 kr.
43.
Billede af aktions lot 446
1 stk. parstykke af SKRJ nr.41 med begge varianter a-b.
Se større billede
60 kr.
44.
Billede af aktions lot 447
Spændende lille hæfte med Abonnementsbillet til SKRJ, men overstemplet Randers Hadsund jernbane!!! I alt 10 abonnemtsbilletter med stamme, oprindelig lavet til 12 ture, men to ture er klippet væk!!!
Se større billede
50 kr.
45.
Billede af aktions lot 448
2 stk. mærker fra SB nr. 44d og 45a. Oprindelig banemærke der er overtryk til rutebilmærker og atter tilbage trykt til banemærker.
Se større billede
60 kr.
46.
Billede af aktions lot 449
11 Rutebilmærker fra SB. Nr.R1a-R2-R3-R4a-R5a-R5Ac-R6d-R7d-R9k-R9l-R10a. Alle ubrugte.
Se større billede
120 kr.